Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

V popradskom (f)ITcubatore vznikol svetovo unikátny projekt.

22. februára 2019

Popradský projekt pod názvom CVIKER vznikol na pôde (f)ITcubatora s podporou Slovak Smart City Cluster a Mesta Poprad ešte v roku 2017. Zhruba pred rokom a pol sa Popradčan Ján Hrončák s Martinom Rapošom pustili do výzvy a zrealizovali aplikáciu pod názvom Cviker. Ide o 3D vizualizáciu urbanistického plánovania, ktorá na základe použitia rozšírenej reality umožňuje vizualizovať budovy. Ľudia sú schopní vďaka tejto aplikácii vizualizovať domy, mosty alebo rôzne stavebné zmeny v reálnom priestore a v skutočnej veľkosti. Pričom vám k tomu úplne stačí smartfón alebo tablet. Samosprávy sa často stretávajú s nespokojnosťou občanov, ak sa má v ich blízkosti postaviť nová stavba, ihrisko alebo garážový dom. Táto nespokojnosť sa najčastejšie pretaví do petície v čase, keď sú už vydané všetky rozhodnutia (zmena územného plánu, územné konanie, stavebné povolenie). Ak by všetkým týmto procesom predchádzala vizualizácia v podobe rozšírenej reality priamo na mieste, kde sa má objekt postaviť, tak by si ju všetky strany mohli pozrieť ešte v čase pred vydaním všetkých povolení. Bol by čas odkomunikovať sporné otázky napríklad ohľadom vhodného umiestnenia, výškovej zastavanosti, celkový vzhľad, tienenie a pod. Z tohto pohľadu sa aplikácia CVIKER AR stáva komunikačným nástrojom, ktorý zvyšuje participáciu občanov na rozhodovaní.

Mladí inovátori sa na podnet vtedajšieho viceprimátora Mesta Poprad Igora Wzoša rozhodli do projektu pustiť. „Čo sme predtým videli iba v urbanistických plánoch, teraz vidíme v reálnom priestore. Tu som pochopil možnosti, čo všetko nám vie virtuálna realita priniesť. Ako vieme tento nástroj použiť v územnom plánovaní, ako ho vie využiť mesto, obyvateľ či firma. Vzniká tu nová možnosť komunikácie medzi mestom a občanmi,“ hovorí Igor Wzoš, predseda predstavenstva SSCC.

Podľa slov Jána Hrončáka im spolupráca s vtedajším vedením mesta otvorila brány do sveta. V tom čase sa prihlásili aj do súťaže, ktorú vyhlásil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a jednou z podmienok bolo, že projekt musí byť podporovaný a aplikovateľný na úrovni samosprávy. Mesto Poprad v roku 2017 so startupistami tak podpísalo memorandum o spolupráci, súťaž vyhrali a vďaka tomu sa dostali do Ameriky, kde strávili 3 mesiace. „Projekt Cviker je príkladom, ako sa vďaka pomoci štátu môže malá lokálna firma s dobrým nápadom a koncepciou stať dôležitým hráčom na globálnom trhu,“ uvádza Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Podľa jeho slov malým a stredným podnikom, ktoré ponúkajú unikátne riešenia, často chýbajú financie na to, aby vylepšili svoje produkty a našli investorov. Firme sa za tieto 3 mesiace podarilo získať nielen cenné vzdelávanie, kontakty, ale aj zrealizovali prvé piloty pre najväčších developerov na východnom pobreží. Táto digitálna platforma pre urbanistické plánovanie získala finančné prostriedky aj od nadácie Slovak American foundation. Podľa slov Igora Wzoša : “Mladí inovátori víziu pretavili do projektu a dnes ju už aj realizujú. Je to vďaka dobrým rozhodnutiam. Som úprimne nadšený, že som mohol stáť pri zrode tak jedinečného projektu, ktorý získava ocenenia nielen doma, ale i vo svete.“

“ Platforma Cviker zaujala aj na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave, kde v polovici novembra 2018 získala špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad,“ potvrdzuje Ján Michlík, zakladajúci člen (f)ITcubatora.

Podrobnosti

Dátum:
22. februára 2019