Digitálne, inteligentné či chytré mesto? V popradskom (f)ITcubatore sa o hovorilo meste, ktoré bude s vami ako občanom komunikovať. Zaujíma ho Či už ste občanom, podnikateľom, turistom či študentom, jednoducho človekom, ktorý žije v meste. Dozvedeli sme sa viac ako je to na strane samosprávy, dodávateľa služieb i občana. Úvod do SmartCity, ktorý nám pripomína povestnú Lochneskú príšeru, otvoril viacerým oči, že nejde o žiadny módny výstrelok, ale o šancu žiť efektívnejšie vo vlastnom meste.
Občania majú pekne vymaľovaný byt, prerobené jadro, pokosenú záhradu, ale mimo svojho bytu, alebo domu trávia polovicu času a je potrebné, aby ich zaujímalo prečo nesvieti svetlo, prečo nemajú, kde zaparkovať či kde vyhodiť odpad. Mestský úrad nie je len úrad, ale miesto, ktoré má s občanom komunikovať a poskytovať mu dostatočný servis i na diaľku. A práve o tom prepojení sme sa dozvedeli na minulotýždňovom seminári. Existuje systém Citio, ktorý dokáže prepojiť úrad s obyvateľmi, študentami, turistami či študentmi. Ide o ucelený systém, ktorý dokáže spojiť občanov, zamestnancov úradu, podnikateľov, turistov, študentov a školy s mestom. Mesto získa ucelenú platformu, ktorá sa dá spustiť naraz, alebo je možné spúšťať ju postupne ako skladačku s maximálnym dôrazom na digitalizáciu procesov vo vnútri mesta, ale aj medzi občanmi.
Program eventu:
1. Módny hit alebo šanca? Vysvetlil úvod do Smart City Igor Wzoš, predseda Slovak Smart Cities Cluster.
2. Digitálne mesto. Do problematiky digitálneho mesta z pohľadu samospráv a tvorbe riešení publikum uviedol Lukáš Bednár z MVI Technology www.mvi.sk.
3. O mestských dátach a ich využití v praxi nám povedal viac Ján Michlík, konateľ www.aminet.sk.
[rev_slider alias=“17″][/rev_slider]